Козелецька центральна бібліотека заснована у жовтні 1917 року, як публічна бібліотека м. Козельця. Серед її засновників професори Д.В. Айналов та В.Ф. Лазурський, тодішній голова Козелецького повітового земства П. В. Глуздовський, архітектор А.П. Катеринич. Першочергово її фонд складали газети, матеріали різних партій, а також книги, подаровані її фундаторами. Особливо гостро представниками різних партій протягом 1917 - 1919 рр. ставилось питання про завідуючого бібліотекою. В той час завідувачі змінювалися дуже часто, адже кожна політична сила, що приходила до влади в місті, призначала завідуючим свого представника.

Після закінчення громадянської війни та встановлення Радянської влади, бібліотека зазнає ряд організаційних змін: вона була і міською, і повітовою, і, нарешті з 1925 р. - районною.

В тридцяті роки минулого століття до заслуг діяльності бібліотеки можна віднести лише роботу по ліквідації неграмотності серед населення. Саме в цей час приходить працювати в бібліотеку Олександра Феодосіївна Сороченко.

Розпочалася Велика Вітчизняна війна. Оборону міста утримувала 41-а стрілецька дивізія генерала Г. Мікушева. Німецькі солдати генерала фон Бока поступово оточували наше місто. 10 вересня 1941 р. в Козелець увійшли німецькі війська. Загинули мирні жителі, зруйнувалися надбання культури. І сьогодні у фонді бібліотеки знаходиться том Енциклопедії Брокгауза та Ефрона, прострілений наскрізь кулею. Після визволення міста, бібліотека відновлює свою роботу лише 1 березня 1947 року в приміщенні по вулиці Сталіна (тепер вул. Комсомольська). Завідуючою бібліотекою було призначено Наталію Сергіївну Сугоняк, а бібліотекарем - Олену Йосипівну Зберановську. Фонд бібліотеки на той час складав лише 875 примірників. Це були, в основному, книги, передані з інших бібліотек Радянського Союзу та частина книг, які не були знищені фашистськими загарбниками. А вже з початку 50-х років фонд бібліотеки інтенсивно поповнюється. Так, 3-го серпня 1952 року районна газета «Розгорнутим фронтом» писала: «За сім місяців 1952 року в Козелецьку районну бібліотеку надійшло 1099 примірників літератури».

В серпні - на початку вересня 1958 року бібліотека переїжджає в будинок полкової канцелярії Київського полку, де вона знаходиться і до цього часу.

Сьогодні в Козелецькій бібліотеці працює 17 фахівців, в т. ч. 11 з вищою бібліотечною освітою. До послуг користувачів бібліотеки 33 тисячі документів (в т. ч. понад 60 назв періодичних видань), які розміщені у відділі обслуговування з читальним залом на 20 робочих місць та відділі краєзнавчої літератури та бібліографії. Крім того, для координації та забезпечення діяльності бібліотек-філій, працює відділ організаційно-методичної роботи, маркетингу та формування фонду. Щороку бібліотека обслуговує понад 3 тис. користувачів, видає їм понад 70 тис. документів. До послуг користувачів безкоштовний Інтернет-центр, який відкрито завдяки програмі "Бібліоміст"

Будинок полкової канцелярії

Збудований на замовлення зятя Розумовських - київського полковника Юхима Дарагана, у 1756 - 1765 рр. архітекторами А.В. Квасовим за участю І.Г. Григоровича-Барського. Єдина адміністративна споруда, зведена досвідченими митцями, що збереглася на Чернігівщині. Мурована двоповерхова на підвалі. До прямокутного у плані об’єму посередині примикає ганок, зверху над ним влаштовано відкриту терасу, яку обведено аркадою на своєрідних товстеньких колонах. Призначення споруди підкреслено ліпною геральдикою в трикутному обрамуванні над арочними вікнами першого поверху. Спочатку вона була вкрита гонтом. Будинок полкової канцелярії поєднує стилі бароко і класицизму.

Кiлькiсть переглядiв: 516

Коментарi